X

לייעוץ משפטי מיידי
וללא התחייבות עם
עו"ד ערן עזרא, חייגו:

052-5070050

או מלאו טופס ליצירת קשר:לייעוץ משפטי מיידי ודיסקרטי

שלום בית – שיקום יחסים בין בני זוג

מחד, המושג שלום בית, למעשה, מתייחס ליחסים בין בני זוג נשואים, המתבטא בהרמוניה השוררת ביניהם ללא ריבים וחיכוכים. אולם, לא תמיד הם כך פני הדברים ועל מנת, שבני זוג יוכלו לחיות חיי שלום בית נדרשת מהם עבודה רבה בין של כל אחד מהם לחוד ובין של שניהם יחד. כמו כן, נדרשת מוטיבציה הדדית לקיום חיי שלום בית. לשלום הבית חשיבות רבה וחיונית במערכת היחסים בין בני זוג, זאת לצורך תפקודו הנכון של הבית, ולצורך חינוכם וגידולם של הילדים המשותפים באווירה נעימה, בריאה ושלווה.

מאידך, המושג שלום בית עולה פעמים רבות בהליכי גירושין שמתנהלים בין שני בני זוג, כאשר אחד הצדדים מעוניין בגירושין ואילו השני מעוניין בשלום בית ובחזרה לחיי נישואין הרמוניים.

מרבית הזוגות, בטרם כניסתם להליכי הגירושין, המתישים והמכאיבים, מנסים לשקם את נישואיהם ולהשכין שלום בית בקן הפרטי שלהם. זהו ניסיון, לגשר על הפערים שנפערו בין בני הזוג, על מנת לנסות ולחזור לחיי משפחה תקינים ונורמאליים מחד ועל מנת להיווכח שנעשו כל המאמצים (כנים ואמיתיים) בטרם כניסתם לתהליך שבסופו יובאו היחסים אל קיצם, על כל המשתמע מכך, מאידך.

לא תמיד הפתרון האידיאלי עבור בני זוג שנישואיהם עלו על שרטון, הינו גירושין. ישנם מקרים רבים, בהם למרות שאחד מבני הזוג או שניהם מגיעים למסקנה, שהם אינם מסוגלים יותר להמשיך לחיות בשגרת חיי הנישואין הקיימת. מדובר במצב שניתן לתיקון וכדאי למצות את כל הניסיונות לפני פירוק התא המשפחתי.

המקרים השכיחים ביותר בהם פונים בני זוג להליך של ניסיון שיקום היחסים ביניהם, הינם כאשר מדובר במשפחה עם ילדים קטנים אשר ברור כי הליך הגירושין ישפיע עליהם בצורה קשה ביותר, ורק בשל כך, מרגישים בני הזוג מחויבות לנסות ולשקם את היחסים ביניהם לפני נקיטת הליך גירושין שיהווה סוף פסוק ליחסיהם.

המושג שלום בית בהליכים משפטיים – שני פנים לו:

האחד, מתבטא בחתימה על הסכם שלום בית

הרבה זוגות, בטרם פנייתם לערכאות שיפוטיות על מנת להתגרש, חותמים על הסכם שלום בית. למעשה, מטרתו של הסכם זה הנה, למנוע מהצדדים להתנהל בדרך של מרוץ הסמכויות ולאפשר להם באמת להצליח בניסיונם להשכנת שלום בית.

כמו כן, בבואם של בני הזוג לנסות ולהשכין שלום בית ביניהם באמצעות הסכם, כדאי מאוד לכלול בהסכם סעיפים המגלים הבנה לגבי המחלוקות המפריעות לבני הזוג לנהל מערכת יחסים שתהא תקינה בשבילם, תוך הגדרת דרכים לפתרון המחלוקות. הסכם מעין זה, יכלול בחובו התייחסות לנושאים כגון: זמן איכות של בני הזוג, חלוקת מטלות הבית על בני הזוג, חינוך הילדים וכד'.

חשוב לציין, כי אחד העניינים החשובים שיש להתייחס אליהם בהסכם שלום הבית ולהביאם לידי ביטוי על הכתוב, הוא הטלת איסור על הצדדים לפנות לבתי הדין ולבתי המשפט במהלך תקופת הניסיון להשכנת שלום בית וכך למעשה ניתן יהיה להתרכז ולהקדיש את מירב המאמצים והאנרגיות בהשכנת שלום בית כנה ואמיתית.

והשני, מתבטא בהגשת תביעה לשלום בית

זהו מצב שבו אחד הצדדים (בד"כ הצד שלא מעוניין בפירוד) מגיש תביעה לשלום בית, וכך למעשה מעניק את הסמכות לבית הדין הרבני לקבוע כי על בני הזוג לבצע ניסיון להשכנת שלום בית ביניהם.

שלום בית יכול להיות מוצע גם ע"י בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני (הרבנות) במסגרת הליך הגירושין עצמו, אם וכאשר ייווצר הרושם שיש סיכוי להצלחתו של הליך שלום בית שכזה בין הצדדים. כאשר הליך שכזה מוצע על ידי הרשות השופטת במהלך הליך הגירושין ומתקבל ע"י הצדדים, אך לאחר מכן נכשל מסיבה זו או אחרת, יכולים בני הזוג לחזור חזרה למסלול המשך הדיונים בפני בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה.

כמו כן, במידה וניתנה החלטת בית הדין המטילה על הצדדים לבצע ניסיון לשלום בית, ואחד הצדדים לא מקיימה, ניתן יהיה להגיש בקשה כנגד הצד המפר לכך שהוא יוכרז כמורד. משמעות הדבר היא כי, במידה והבעל יוכרז כמורד, לדוגמא, אזי תוכל האישה לבקש את בית הדין לצוות עליו ליתן לה גט פיטורין ולשלם לה את כתובתה ובמידה והבעל יסרב ליתן לאישה גט, אזי יהא עליו לשלם לאישה את כתובתה אף בטרם הסתיימו הגירושין.

חשוב לציין כי, במקרים רבים, השימוש בתביעת שלום בית נעשה אך ורק כצעד טקטי שיאפשר למי מבני הזוג להגיש באמצעות התביעה, בקשות למתן סעדים זמניים. כלומר, קיים סיכוי רב שהרצון לשלום בית, הנו רצון טקטי בלבד המסייע לבן הזוג שדרש את שלום הבית, באסטרטגיית הגירושין שלו.

ייעוץ וטיפול זוגי

דרך נוספת לשמור על הקן המשפחתי ולהימנע מפרידה שלבסוף תסתיים בגירושין, היא לפנות ליועץ נישואין במטרה לעבור תהליך של טיפול זוגי. בטיפול זוגי בני הזוג, למעשה, ינסו לגבש לעצמם הבנות חדשות שיגרמו להם לתקן את המצב ולאחות את הקרע שנוצר ביניהם.

בתחילת הטיפול המטרה העומדת בפני המטפל הזוגי הנה לזהות את הבעיה שגורמת לקרע בין בני הזוג. לאחר מכן, המטפל הזוגי יסייע לבני הזוג להגדיר את הגורמים לבעיות ביניהם, וישתדל לסייע להם לגשר על הפערים ביניהם, זאת על מנת לבנות את האמון ביניהם מחדש.

על כן, על מנת שטיפול כזה יצליח על בני הזוג להיות פתוחים לרעיון ובעלי יכולת להיחשף ולגעת במקומות האפלים והכואבים ביותר שלהם.

הנושאים שבגללם בד"כ בני זוג פונים לטיפול זוגי, הנם המריבות הבלתי פוסקות, בעיות בקיום יחסי אישות, בגידות, חוסר אינטרקציה וכד'.

הסכם שלום בית ולחילופין גירושין – אופציה לפיתרון

דבר ברור וידוע הוא שפרידה באמצעות הסכם היא נוחה וקלה יותר מאשר פרידה מתישה תוך התנהלות משפטית מפרכת. כאשר בני זוג מחליטים כי הנם רוצים לשקם את היחסים ביניהם, כדאי להם במקביל להסדיר מספר תנאים בהסכם, למקרה בו לא יצליחו לשקם את יחסיהם.

הסכם כזה המכיל בתוכו תנאים לגבי שלום בית ולחילופין תנאים לפירוד במידה ושלום הבית לא יעלה יפה, נקרא הסכם שלום בית ולחילופין גירושין. הכנת הסכם כזה מבעוד מועד, תאפשר לבני הזוג לתת ניסיון כן ואמיתי לשיקום יחסיהם, תוך שקיימת האופציה לפירוד במידה וניסיונם לשקם את היחסים לא יעלה יפה.

קיים יתרון להסכם מהסוג הזה והוא כי בעת משבר אף אחד מבני הזוג לא יצטרך להשקיע מאמץ בהגשת תביעות לפני בן זוגו, שכן הסכם מסוג זה מבטל את כל הנושא של מירוץ הסמכויות ולפיכך מאפשר לבני הזוג לתת ניסיון אמיתי לשיקום יחסיהם. יתרונות נוספים שקיימים הם שבעת החתימה על הסכם מסוג זה, בני הזוג לא מצויים בסערת רגשות ובמצב רוח מלחמתי וכי בעת הצורך לא יהא עליהם להוציא כספים רבים על עורכי דין.

את ההסכם האמור, כדאי לאשר במסגרת בית הדין או בית המשפט, שכן אז ההסכם מקבל תוקף של פסק דין ואילו הסכם שלא אושר כדין ולא ניתן לו תוקף של פסק דין, הרי שהתוקף שלו יהא מוטל בספק.

לסיכום, אין ספק כי בדרך כלל עדיף לסיים את המחלוקות בין הצדדים בצורה חברית ולחזור לשגרת החיים המשותפים כזוג נשוי. אולם, גם את הליך שלום הבית, שיש להתייחס אליו כאל הליך משפטי לכל דבר, חשוב מאד לעשות בליווי עורך דין לענייני דיני משפחה ולענייני גירושין, המייצג את הצדדים מן הצעד הראשון ועד לסיומו של ההליך.

כל הזכויות שמורות – דין בבית – עו"ד ערן עזרא, עורך דין לענייני גירושין ומשפחה
כתובת: רחוב מנחם בגין 11, רמת גן | טלפון: 03-6442224

 פרסום באינטרנט

לקוחות וגולשים יקרים

לאור המצב, משרד עורכי דין עזרא מציע
ייעוץ משפטי טלפוני עם עורך דין גירושין