X

לייעוץ משפטי מיידי
וללא התחייבות עם
עו"ד ערן עזרא, חייגו:

052-5070050

או מלאו טופס ליצירת קשר:לייעוץ משפטי מיידי ודיסקרטי

גירושין עם ילדים: מזונות ילדים, משמורת, זמני שהות (הסדרי ראייה)

לעיתים ההשפעות על ילדים כתוצאה מגירושי הוריהם הנן ארוכות טווח. השפעות אלו קשורות בהתפתחותם של הילדים במרבית מישורי החיים כגון המישור הרגשי, ההתפתחותי, התפקודי וכד'.

מרבית הילדים מושפעים עד מאוד מההחלטה של הוריהם לפרק את הקן המשפחתי. כמן כן, גם מרבית הילדים מפרשים את החלטת הוריהם להתגרש, כהחלטה הנובעת מעצם היותם "ילדים רעים" וכתוצאה מכך הם חשים תחושות של דחייה ונטישה. כלומר, במרבית המקרים ההורה שעוזב את הבית (בד"כ האב), נתפס בעיני הילדים כמי שנוטש אותם וכתוצאה מכך הילדים חשים רגשות חזקים מאוד של חוסר אונים, כעס, תסכול, בלבול, אובדן, עצב וכאב עז שיכול אף להוביל לסוג של דיכאון שיצריך טיפול תרופתי.

מספר רב של מחקרים הראה כי גילם של הילדים בתקופת הגירושין הנו גורם המשפיע על התמודדותם של הילדים עם הגירושין. כן רוב המחקרים מראים כי ככל שהגיל של הילדים נמוך יותר, בתקופה שבה הוריהם מתגרשים כך ההשפעה עליהם בטווח הארוך תהיה קטנה יותר ולמעשה הסתגלותם למצב תהא טובה יותר. אולם, חשוב לציין גם, כי ישנם מחקרים המראים כי ילדים שהוריהם התגרשו כשהיו קטנים, מתקשים בהתבגרותם לבנות יחסים זוגיים ארוכי טווח.

בסופו של דבר חשוב יהיה לציין, כי ככל שגירושי ההורים יהיו קשים ומסובכים יותר תוך שיתוף הילדים במלחמות הבלתי פוסקות, כך קיים סיכוי שהילדים יחוו משבר גדול יותר אשר יקשה עליהם בכל הקשור להסתגלותם בתחומי החיים, החל מתפקודם בלימודים עוד בהיותם ילדים קטנים ועד השלב בו יהא עליהם להקים משפחה משל עצמם.

במקרי הגירושין הקיצוניים, בני הזוג אף נוהגים להשתמש בילדים כאילו היו נשק, לשם השגת מטרות הנובעות מעצם הגירושין. זאת מבלי לחשוב כלל על ההשלכות הקשות היכולות להיגרם לילדים כתוצאה מכך.

ישנם שלושה נושאים עיקריים המהווים אבן יסוד בקלפי המיקוח, בכל מה שקשור לסכסוך המתנהל בין בני הזוג:

  • המשמורת על הילדים – הנושא הבעייתי ביותר בסכסוך המתנהל בין בני הזוג בהליכי הגירושין הנו הרצון של כל אחד מבני הזוג להיות ההורה המשמורן. לפעמים תהיה הסכמה בין בני הזוג לעניין זה ולפעמים בתי הדין ו/או בתי המשפט הם אלו שיכריעו בנושא זה כשלרוב ההחלטה תהיה כי המשמורת תהיה בידי האם, אלא אם כן, יתגלה כי אין היא כשירה לגדל את ילדיה.במקרים בהם בית הדין או בית משפט לענייני משפחה יתקשה בהכרעה מי יהיה ההורה המשמורן, הוא יורה על ביצוע מבחנים לבני הזוג בדבר מסוגלותם ההורית. כאמור, החלטה בדבר אי מסוגלות של הורה להיות משמורן על ילדיו תינתן כאשר יוכח כי אחד מבני הזוג לא יוכל לטפל בילדיו בשל מקרים חריגים כגון : נכות, בעיות נפשיות, בעיות התמכרות, אלימות וכד'.בבואם של בתי הדין או בתי המשפט לקבוע מי יהיה ההורה המשמורן, קיים עיקרון כמעט יחיד שמנחה אותם, והוא עקרון טובת הילד. אולם גם רצונו של הילד נלקח בחשבון בבואם של בתי הדין או בתי המשפט לקבוע את ההורה המשמורן, אך על מנת להתחשב ברצונו זה של הילד, יש להתחשב במספר גורמים כגון : גילו של הילד, מידת ההחלטיות שלו, בדיקת האפשרות לפיה הילד הושפע או הוסת על ידי גורמים חיצוניים וכד'.
  • הסדרי ביקור ושהות – הנושא הנוסף שהנו בעייתי, ומהווה קלף מיקוח בין בני הזוג, הנו הצורך לקבוע הסדרי ביקור ושהות הוגנים של הילדים עם ההורה אשר לא קיבל אותם למשמורת. קביעת הסדרי ביקור ושהות מתאימים והוגנים מאפשרת למעשה לילד לגדול במחיצת שני הוריו בצורה מסודרת, בריאה ומבוקרת תוך שמירת הקשר עם שני הוריו.ככל שגילו של הילד נמוך יותר יקבעו הסדרי ביקור ושהות לזמנים קצרים יותר על מנת שלא יגרם נתק ארוך מידי בין הילד לאימו המשמורנית. כמו כן, על מנת להימנע מסכסוכים אשר בקלות עלולים להשפיע על התפתחותו של הילד, רצוי להסכים עם ההורה הלא משמורן על הסדרי ביקור ושהות נדיבים.הסדרי הביקור והראיה המקובלים כוללים בחובם שני ביקורים קבועים במהלך השבוע משעות אחר הצהריים ועד לשעות הערב וכן כל סוף שבוע שני כך שיוצא שהילד נמצא עם אמו בסוף שבוע אחד ועם אביו בסוף שבוע שני. חשוב מאוד לציין כי הורה שמתנהג באלימות עלול להיות מוגבל בהסדרי הביקור והשהות כך שאלו יתרחשו בפיקוחו של צד שלישי.
  • מזונות ומדור הילדים – גם נושא מזונות ומדור הילדים הופך בגירושין בין בני הזוג לקלף מיקוח שהנו לעיתים קלף המיקוח המרכזי. נושא זה של מזונות ומדור הילדים, מהווה נטל כלכלי כבד משקל, ומתנהלות מלחמות קשות בין בני הזוג, בד"כ בבתי הדין ובבתי המשפט, על גובהם.כידוע, על פי הדין העברי, החובה העיקרית של אב כלפי ילדיו הנה לפרנסם עד גיל 18. חובתו זו, מתבטאת בכך שבזמן הגירושין ולאחריהם, עליו לשלם דמי מזונות ומדור עבור ילדיו, ללא כל קשר למצבו הכלכלי וליכולתו לפרנס את עצמו. בבואם של בתי הדין ובתי המשפט לקבוע את גובה דמי המזונות והמדור הם מתייחסים לצרכיהם של הילדים שחלקם צרכים הכרחיים (אותם האב חייב לשלם) כגון, מזון, ביגוד, מדור, חינוך, בריאות וכד', וחלקם מדין צדקה כגון חוגים, טיולים, מתנות ועוד.לעניין ילד שנקבע לגביו על ידי בתי הדין או בתי המשפט, כי הוא ילד מרדן, יצוין כי, בתי הדין או בתי המשפט יכולים לצמצם את דמי המזונות והמדור המשולמים להם על ידי האב ואפילו לבטלם בכלל.

סיכום

המסקנה המתבקשת מכל האמור הנה, כי עתיד הילדים אשר הוריהם מצויים בהליך גירושין, תלוי רובו ככולו באופן בו יתנהל ההליך ובוודאי באופן בו הוא יסתיים.

לפיכך, התחומים הנוגעים לרווחתם של הילדים כגון, המשמורת, קביעת הסדרי הביקור והשהות ומזונותיהם של הילדים הם אלו שלבסוף יקבעו את השפעת הגירושין על הילדים וכמובן את איכות חייהם. לכן, חשוב מאוד, לפני הכל, לדאוג לקבלת ייצוג משפטי הולם, מעורך דין שהנו עוסק בתחום המשפחה בכלל והגירושין בפרט ולו רק בגלל הסיכוי ליצירת עתיד טוב יותר עבור אותם ילדים החווים בעצמם ואולי אף בצורה קשה יותר את הגירושין של הוריהם.

כל הזכויות שמורות – דין בבית – עו"ד ערן עזרא, עורך דין לענייני גירושין ומשפחה
כתובת: רחוב מנחם בגין 11, רמת גן | טלפון: 03-6442224

 פרסום באינטרנט

לקוחות וגולשים יקרים

לאור המצב, משרד עורכי דין עזרא מציע
ייעוץ משפטי טלפוני עם עורך דין גירושין