X

לייעוץ משפטי מיידי
וללא התחייבות עם
עו"ד ערן עזרא, חייגו:

052-5070050

או מלאו טופס ליצירת קשר:לייעוץ משפטי מיידי ודיסקרטי

החלטת להתגרש? מה כדאי לדעת לפני גירושין

גיבוש ההחלטה להתגרש – לפני ביצוע צעד של גירושין או פירוק שיתוף באות המחשבות. לפני שפוגשים או חושבים על לפגוש עורך דין לגירושין, כל אחד לעצמו שוקע במחשבותיו. לעיתים המחשבות צפות כחלק ממשבר "שפורץ" ולעיתים המחשבות ברקע. כך או כך, אחת ההמלצות החשובות היא למצות את המאמצים בשיפור מערכת היחסים.

אחת הדרכים לנסות ולשפר מערכת יחסים מתדרדרת היא פנייה משותפת לייעוץ/טיפול זוגי. לא אחת, טיפול זוגי יכול לסייע לכם בשיפור מערכת היחסים עם בן הזוג או לחילופין, להמחיש לכם שאין מנוס מפירוקו. על מנת לגבש את החלטת פירוק התא המשפחתי, מומלץ, כאמור, להיוועץ עם אנשי מקצוע כגון מטפלים זוגיים.

ככל שהחלטתם שהמאמץ צלח, שיש שיפור, ושניתן לראות זקנה משותפת עם בן זוג – נותר לאחל לכם דרך צליחה.

ככל שהחלטתם שהמאמץ לא צלח, שאין מנוס מגירושין – הרי שבשלב זה יש להתכונן ולהיערך בהתאם.

היערכות ומוכנות לקראת גירושין מבן הזוג

הנושאים הכרוכים בפירוקו של תא משפחתי, הם בין היתר, משמורת הילדים, מזונות הילדים ומדורם, לרבות השתתפויות חינוך ובריאות, פירוק הרכוש על כל רבדיו, ביצוע פירוק שיתוף ומכירת דירה, לרבות ביצוע איזון של חברות וחשבונות בנק, וביצוע הגירושין עצמם.

  1. בנושא הרכוש יש להיערך מבעוד מועד ובין היתר לאסוף כל מסמך שמוכיח תיעוד הרכוש, לרבות מסמכים שיכולים לסייע לכם, כגון: הסכם ממון, הסכמי הלוואה, מתנות וירושות.
  2. בנושא המזונות יש להיערך, בין היתר, מבחינת 12 חודשים אחרונים בעניין תלושי שכר, הוצאות אחזקת הבית, הוצאות שוטפות, היקף רכוש והוכחת רמת חיים.
  3. בנושא המשמורת של הקטינים יש להיערך, בין היתר, מבחינת הוכחת מסוגלות הורית, קשר עם מוסדות החינוך, קשר יומיומי וטיפול בילדים, טיפול על כל רבדיו, בין בנושאים חינוכיים ובין בנושאים רפואיים ואחרים.
  4. בנושא ביצוע הגירושין, ככל שיש מחלוקת על עצם הגירושין או על תשלום כתובה, יש להיערך, במידת ההתאם, לגבי הוכחת עילות גירושין, הוכחת זכאות/אי זכאות הכתובה ולהיערך מבחינת העילות המוכרות בהלכה.

התייעצות עם עורך דין לגירושין

לאחר שגיבשתם את ההחלטה להתגרש עליכם להיערך בהתאם. אחד הדברים המומלצים הם להיוועץ עם איש מקצוע, בעניין זה עורך דין משפחה המתמחה בענייני גירושין. עורך הדין ינתח את המקרה וייתן לכם את חוות דעתו, לרבות פעולות מומלצות. לרוב, תקבלו את ההנחיות לגבי ההיערכות המפורטת לעיל, וחלק מחוות הדעת תהא – אם להגיש תביעות לבית הדין הרבני או לבית משפט לענייני משפחה – או לחילופין – לנסות בהליכי פשרה/גישור.

בטרם מגישים תביעות לערכאות שיפוטיות מן הראוי לבחון את האפשרויות השונות לצורך הפשרה. יחד עם זאת, יש שיקולים נוספים שנשקלים בעניין, וביניהם, מירוץ הסמכויות – מי מקדים את מי לבית הדין הרבני או לבית המשפט. דיו רב נשפך בנושא זה, אך בכלליות – ניתן לומר שחוות הדעת לגבי מרוץ הסמכויות תינתן לגופו של עניין.

נדגיש – בחירת עורך דין לגירושין היא משימה חשובה. מומלץ ברגע כה חשוב בחיים – שהחלטה כה חשובה – תילקח לאחר בירורים מחשבה והחלטיות.

תחילת העבודה עם עורך הדין. לאחר קבלת ההחלטה והאור הירוק, תהא פגישת עבודה עם עורך הדין המטפל בתיק, יוסברו לכם ההשלכות והפעולות האפשריות, תקבלו הנחיות למסמכים נדרשים ועורך הדין ישקול, יחד איתכם, בנסיבות העניין, את התביעות שיוגשו (דוגמא לתביעות הן – תביעת רכש, תביעת משמורת, תביעת מזונות ובמידת הצורך גם תביעת גירושין). עורך הדין יסביר לכם את הפעולות האפשריות מצידכם ולרוב גם מנגד, לרבות התמודדויות עם סוגית המזונות הזמניים, המשמורת הזמנית, עיקולים, צווי עיכוב יציאה מהארץ ועוד.

סיכום

השלב הראשון בהליך הגירושין הוא גיבוש ההחלטה גיבוש ההחלטה הסופית, ומשם תימשך הדרך אל היערכות ומוכנות להילך, התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה ותחילת העבודה. נדגיש, כי במידה ואינכם בשלים לפירוק התא המשפחתי – עשו כל מאמץ לשיפורו (בין היתר באמצעות פניה לטיפול זוגי). יחד עם זאת, ככל שהתגבשה בליבכם ההחלטה להתגרש, עשו את ההחלטות הנכונות והפעולות הנדרשות.

קיימים שיקולים רבים ומגוונים אם לפנות לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני. הנושא קשור בסיבות לפרידה, בהיקף הרכוש, בראיות בתיק, בנושאים משפטיים כגון – פסיקה על פי דין תורה או על פי חוק יחסי ממון ועוד. בכל מקרה, הדינים שונים, מועדים להגשת כתבי הגנה הם בהתאם לסוג התביעה ולסוג הערכאה המשפטית. מומלץ להיוועץ בטרם כל פעולה משפטית הקשורה בתחום דיני המשפחה עם עורך דין המתמחה בתחום.

כל הזכויות שמורות – דין בבית – עו"ד ערן עזרא, עורך דין לענייני גירושין ומשפחה
כתובת: רחוב מנחם בגין 11, רמת גן | טלפון: 03-6442224

 פרסום באינטרנט

לקוחות וגולשים יקרים

לאור המצב, משרד עורכי דין עזרא מציע
ייעוץ משפטי טלפוני עם עורך דין גירושין